Isaac Asimov «Mina, robot» (OR 3/2021)

Posted: aprill 27, 2021 in Uncategorized

Isaac Asimov. Mina robot. 230 lk. Inglise keelest tõlkinud Martin Kirotar ja Ain Raitviir. Kaanepilt: Meelis Krošetskin. Järelsõna: Raul Sulbi.

«Mina, robot» (I, Robot; 1950) on Isaac Asimovi kuulsaim jutukogu, tema üleilmsele kuulsusele aluse pannud raamat, mis jõudis juba 1950ndatel saksa, rootsi, hispaania jpt keeltesse. 1965. aastal ilmus sellest Loomingu Raamatukogus Ain Raitviiru tõlkes ilma vahetekstideta, lühendatud, kuuest jutust koosnev valik «Kadunud robot». Nüüd ilmuvadki need originaalis ühtede kaante vahel ilmunud üheksa teksti koos vahepaladega esmakordselt tervikuna eesti keeles.

Teose raamlooks on robopsühholoog Susan Calvini jutustused ASi Ühendriikide Robotid ja Mehaanilised Inimesed külastavale ajalehereporterile, mis on esitatud eraldi lugudena. Seetõttu on kogumikku mõnikord nimetatud ka romaaniks juttudes. 2004. aasta Alex Proyasi filmil «Mina, robot» Will Smithiga peaosas on raamatuga sisu poolest vähe ühist, üle on võetud kõige üldisem positrooniliste robotite kontseptsioon ning inspiratsiooni saadud mõnest lühipalast.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s