OR alustab aastat ulmeklassikutega: Wyndham, Harrison, Le Guin, Clarke, Simak

Posted: jaanuar 11, 2022 in Uncategorized

John Wyndhami «Midwichi käod» (The Midwich Cuckoos; 1957) on selle briti ulmeklassiku neljas eestikeelne romaan, mis jutustab õõvastava loo kummalistest tulnuk-lastest väikeses inglise külakeses, mis sai aluseks legendaarsele õudusfilmile «Village of the Damned» (1960).

Harry Harrisoni «Vangistatud universum» (Captive Universe; 1969) on selle armastatud seiklusulme klassiku ja žanri 26. suurmeistri (2009) üks ideetihedamaid romaane, mis kujutab asteekide tsivilisatsiooni ühes ammuse maavärina poolt muust maailmast ära lõigatud orus, mida ümbritseb aga mõistatuslik tunnelite süsteem, kus seda ühiskonda jälgivad monastilist eluviisi harrastava Vaatlejate klassi liikmed.

Ulmekirjanduse 20. suurmeistri (2003) Ursula K. Le Guini romaan «Jutustus» (The Telling; 2000) kuulub tema legendaarsesse Haini-tsüklisse ning jutustab loo maalasest Oikumeeni vaatlejast Sutty’st, kes saadetakse planeedile Aka, mida lõhestavad poliitilised ja religioossed konfliktid ning mille põliselanike vastasseis korporatiivsele valitsusele väljendub omapärases loojutustamise traditsioonis. Romaan võitis aasta parima teadusfantastilise romaanina 2001. aastal Locuse preemia.

Ulmekirjanduse 7. suurmeistri (1986) Arthur C. Clarke’i «Maavalgus» (Earthlight; 1955) algab spiooniloona 22. sajandi Kuul ning kulmineerub kosmosesõjaga Maa ja päikesesüsteemi kolooniate föderatsiooni vahel raskemetallide ja teiste süsteemi loodusvarade kasutusõiguse üle. Apollo 15 meeskond andis 1971. aastal ühele kraatrile Kuul Clarke’i romaani auks nimeks ‘Earthlight’.

Ulmekirjanduse 3. suurmeistri (1977) Clifford D. Simaki romaanis «Kalmistumaailm» (Cemetery World; 1973) on Maa ülikauges tulevikus pärast hävitavat sõda muudetud elitaarseks ja eluta galaktiliseks surnuaiaplaneediks, mida asustavad ometi erinevad sõjamasinad, mehaanilised hundid ja viirastused. Sellesse maailma reisivad üks kunstnik, tema iidne robot, aardekütt ja kummaline Rahvaloendaja.

Kes otsib traditsioonilist ja klassikalist ulmekirjandust, mida viljeleti 20. sajandi teisel poolel, leiab selle Orpheuse Raamatukogust!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s