ORis tulekul Asimovi «Mina, robot» ja «Nemesis»!

Posted: jaanuar 22, 2021 in Uncategorized

Orpheuse Raamatukogus on sel aastal ilmumas kaks tõelist maiuspala kõigile Isaac Asimovi fännidele. Esiteks ilmub esmakordselt eesti keeles tervikuna Asimovi ehk kuulsaim jutukogu, vahetekstidega omavahel sisuliseks tervikuks seotud positroonilistest robotitest rääkiv legendaarne teos «Mina, robot» (I, Robot; 1950), millest on omal ajal eesti keeles Ain Raitviiru tõlkes ilmunud ilma vahetekstideta lühendatud valik «Kadunud robot» (Loomingu Raamatukogu 1965), samuti on kogumiku avalugu «Robbie» (Robbie; 1940) ilmunud varem Raitviiru antoloogias «Lilled Algernonile» (1976). Nüüd ilmuvadki need originaalis ühtede kaante vahel ilmunud 9 teksti koos vahepaladega esmakordselt tervikuna eesti keeles, kaks lugu siis esmakordselt eesti keelde tõlgituna (Catch that Rabbit ja The Evitable Conflict).

«Mina, robot» on Asimovi ulmekogukonna-välisele kuulsusele aluse pannud teos, tema teine ilmunud ulmeraamat, mis jõudis juba 1950ndail saksa, rootsi, hispaania ja paljudesse teistesse võõrkeeltesse. Teose raamlooks on robopsühholoog Susan Calvini jutustused aktsiaseltsi US Robots and Mechanical Men külastavale ajalehereporterile, mis on esitatud eraldi lugudena. Seetõttu on kougmikku mõnikord nimetatud ka fix-upromaaniks.

Eestikeelne lühendatud valik ja legendaarne väljaanne, kus kirjaniku nimi oli valesti kirjutatud.

2004. aasta Alex Proyasi filmil «Mina, robot» Will Smithiga peaosas on raamatuga sisu poolest vähe ühist, üle on võetud kõige üldisem positrooniliste robotite kontseptsioon ning inspiratsiooni saadud mõnest lühipalast.

Lisaks avaldame Isaac Asimovi viimase üksikromaani, 1989. aastal ilmunud mahuka teose «Nemesis», mida peetakse Asimovi hilisloomingu silmapaistvaimaks saavutuseks. Asimovi robotite ja Asumi tulevikuajalooga vaid hästi nõrgalt seotud romaani tegevus toimub 23. sajandil, mil inimkond teeb esimesi samme tähtedevahelise ruumi tundmaõppimisel. Inimeste kosmosejaam Rootor on lahkunud Päikesesüsteemist ning tiirleb ümber punase kääbuse Nemesise ühe planeedi kuu Erythro, millel avastatakse aga olevat kollektiivne telepaatiline teadvus, ka hakkab Rootori asukaile muret valmistama Nemesise enda liikumistrajektoor. Tegu on korraga technothrilleri, spiooniromaani ja katastroofiulmeka võtmes kirjutatud romaaniga.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s