H. P. Lovecraft «Hullumeelsuse mägedes» (OR 1/2011)

Posted: aprill 7, 2011 in Uncategorized

H. P. Lovecraft. Hullumeelsuse mägedes (At the Mountains of Madness; 1936/1939). 128 lk. Inglise keelest tõlkinud Silver Sära. Järelsõna: Raul Sulbi. Kaanepilt: Aleksander Rostov.

«Hullumeelsuse mägedes» kirjeldab ekspeditsiooni Antarktikasse aastal 1931, mille käigus kavatsetakse teostada erinevaid geoloogilisi uurimusi ja võtta pinnaseproove. Ühel päeval lööb pinnasepuur tühemikku maapinna sees ja avastatud koopast leitakse ürgsete loomade ja taimede jäänused, ent ka kummalisi olevusi, kellest ei saagi aru, mida nad endast kujutavad, ja kes pole ka kivistunud. Pärast seda, kui esialgu elutuna näivad olevused on geoloogide laagris tõelise verepulma korraldanud, võtavad kaks ekspeditsiooni liiget ette uurimisreisi hiiglasliku mäeaheliku taha, kus avastatakse massiivne varemeis linn, vanuseks kümneid miljoneid aastaid. Ning see varemeis linn on vaid avauseks ja väravaks maapõues peituvasse hiiglaslikku koobastesüsteemi, mis pole sugugi asustamata…

H. P. Lovecrafti Cthulhu-sarja kuuluva teose suurim kirjanduslik inspiratsiooniallikas on ulmekirjanduse ühe rajaja Edgar Allan Poe romaan «Arthur Gordon Pymi lugu». Antarktika uurimine oli ka Lovecrafti eluaegne kirg, imetluse ja huvi objekt, teose üheks mõjutajaks loetakse kirjaniku enda ülitundlikkust külma suhtes ning sellega seotud hirme.

Arvustused:

Osta:

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s